صفحه اصلی / تجهیزات خورشیدی / روند جهانی توسعه انرژی خورشیدی

روند جهانی توسعه انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی رشد جهانی خوبی در دو دهه ی اخیر داشته است . انرژی خورشیدی از موارد کاربردی مقیاس کوچک در حال توسعه به یک منبع اصلی تولید انرژی است. در ابتدا دولت ها از انرژی خورشیدی حمایت می کردند تا سرمایه گذاران انگیزه بیشتری برای ورود به این صنعت داشته باشند. کشورهای ژاپن و اروپایی در این زمینه پیش گام بودند و همین امر موجب رشد انرژی خورشیدی شد. رشد انرژی خورشیدی در کاهش هزینه ها بسیار موثر واقع شد و هزینه تولید پنل کاهش یافت. رفته رفته کشور چین هم تولید محصولات خورشیدی را آغاز کرد واز آن زمان به بعد پیشرفت انرژی خورشیدی شتاب گرفت.  
01پیش بینی آینده انرژی خورشیدی کار نسبتا دشواری است. اما آژانس های معتبر جهانی نظیر آژانس بین المللی انرژی پیشرفت بیشتری را در سال های آینده برای انرژی خورشیدی در نظر می گیرند.
در سال ۲۰۱۶ چین به بزرگترین تولید کننده پنل های خورشیدی در جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۱۶ این کشور ۱۸۰ گیگا وات پنل خورشیدی تولید کرد که این میزان به تنهایی برای تولید ۱ درصد از برق جهان کافی است. امروز ایتالیا ۸ درصد و آلمان ۷ درصد انرژی کل مورد نیاز خود را ازطریق خورشید تامین می کنند. پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۷ ظرفیت  پنل های خورشیدی نصب شده در جهان دو برابر شوند و در سال ۲۰۲۰ ظرفیت پنل های نصب شده به ۵۰۰ گیگا وات در سال برسد. 05 پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ بیش از نیمی از انرژی دنیا از طریق خورشید تامین گردد که این امر نیازمند تولید ۴۶۰۰ گیگا وات پنل خورشیدی است. پیش بینی می شود قسمت بیشتر این پنل ها در چین و هند تولید شود. در سال ۲۰۱۵ چین نصب ۱۰٫۶ گیگا وات بیشترین میزان تولید انرژی برق خورشیدی در دنیا را دارا بوده است. ژاپن با تولید ۹٫۶ گیگا وات و آمریکا با تولید ۶٫۲ گیگا وات کشورهای بعدی هستند. 02

درباره امین محمدی

امین محمدی کارشناس ارشد مهندسی مکانیک هستم. از سال 1391 در شرکت کاوه یاد به عنوان مدیر عامل مشغول فعالیتم.

این مطالب را نیز ببینید!

2267_orig

پتانسیل تابش و نقشه تابش خورشید در ایران

انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژیهای تجدیدپذیر و از مهمترین آنها می باشد. میزان تابش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ می باشد
f4750c